Henna, hena, hinna - Lawsonia inermis

20.08.2008 18:00

Hena - henna - hinna
Lawsonia inermis

    
     Od pradávna lidé pěstují listnatou rostlinu Lawsonia inermis pro její schopnost organicky obarvit kůži, vlasy, ale i textil. Rostlina Lawsonia známá jako hena, henna nebo hinna, obsahuje tannin, kyselinu tříslovou, která je také ve víně a černém čaji, a pigment této látky se vstřebává do pórovitých povrchů, ale nemění jejich barvu permanentně. Barvivo se výborně absorbuje do kůže a vlasů, a proto se po staletí používá pro zkrášlování těla. Hena byla dokonce identifikována na mumiích egyptských žen a dodnes lidé na Středním Východě a v Africe používají henu při rituálech jako jsou svatby nebo narození dítěte. Západní kultura začala používat henu jako alternativu tetování, pro tzv. dočasné tetování a také je často používaná pro přírodní barvení vlasů.

     Strom Lawsonia inermis dosahuje výšky až šesti metrů aroste buď jako menší strom nebo velký keř v horkých a suchých oblastech jako je severní Afrika a Indie. Henn neroste při teplotách pod 11 stupňů Celsia, ale naopak snáší vysoké teploty a dlouhodobě suché počasí. Mladé rostliny neobsahují příliš barviva, listy obsahují větší množství barviva až po dvou letech a mladé lístky obsahují více barviva než starší listy a smíchání starších lístků s mladšími může mít za následek špatnou barvivost prášku henny. Po sklizni musí být hena uskladněna na chladném a tmavém místě. Snadno poznáte, když byla hena vystavena slunečnímu záření, protože její barva zhnědne.

     Listy rostliny Lawsonia se usuší, pomelou a projdou sítem, aby se zbavily hrubších částí. Hena nejlepší kvality, 1. jakkost, projde sítem třikrát a je nejvhodnější pro barvení kůže (tetování). Prášek 2. a 3. kvality se používá pro barvení vlasů, protože povrch vlasu je více porózní než kůže a barvu absorbuje lépe. Když tento zelený prášek smícháme s vodou a pro zlepšení barvy i s kyselou tekutinou (např. citronovou šťávou; ocet raději ne kvůli zápachu), můžeme na pórovitých materiálech vytvářet dočasné kresby v barvě od oranžové po červenou, dle typu heny a vlastnostech povrchu.

     Okvětní lístky mohou mít různou barvu - bílou (naz. Lawsonia inermis var. alba), žlutou, růžovou (naz. Lawsonia inermis var. rubra), červenou (naz. Lawsonia inermis var. miniata). Tyto intenzivně vonící květy mají své místo v parfumérství, kde se používají buď jako součást parfémů nebo jako "Lawsonia inermis" esenciální olej (dostupný na internetu také pod názvem "Gulhina attar") připomínající nasládlou vůni rezedy, a který je oblíbený převážně na Východě. Vůně květů ulevuje od bolestí hlavy, pomáhá při nespavosti a olejíček také ulevuje od bolesti svalů, léčí ekzémy, plísňové infekce a spáleniny.

     Jsou známy také další názvy pro henu - Lawsonia alba a Lawsonia spinoza. Stále se jedná o jednu a tutéž rostlinu. Alba a spinoza jsou starší názvy pro henu Lawsonia inermis. Když botanici, kteří dali heně tyto dva názvy, před sebou viděli mladou rostlinku bez trnů, obsahující pouze malé množství barviva, nevěděli, že podobná rostlina, avšak s trny a větším množstvím barviva, je tatáž rostlina, ale již dospělá a zralá.

—————

Zpět